Opnieuw een slechte oogst in Andalusië voorspeld

De lage productie in de grootste olijfolieproducerende regio ter wereld zal de prijzen blijven opdrijven.

(Foto: Rafael Alonso Barrua)
Door Daniel Dawson
12 oktober 2023 14:51 UTC
1410
(Foto: Rafael Alonso Barrua)

Volgens een voorlopige schatting van de regionale autoriteiten kan de olijfolieproductie in Andalusië in het oogstjaar 550,600/2023 24 ton bereiken.

De oogst in 's werelds grootste olijfolieproducerende regio zal naar verwachting met 7 procent stijgen historisch dieptepunt van vorig jaar maar zou 40 procent onder het gemiddelde van de voorgaande vier oogstjaren liggen.

De oogst lijkt zeer beperkt, hoewel er fruit en olie van goede kwaliteit zijn verkregen. Dit jaar worden we geconfronteerd met een zeer complexe oogst vanwege het weer, de prijzen en de markt in het algemeen.- Rafael Alonso Barrau, commercieel en exportdirecteur, Oro del Desierto

Volgens de voorlopige schatting van het Spaanse Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zou de olijfolieproductie in het land 765,400 ton kunnen bereiken, 15 procent boven de opbrengst van vorig jaar, maar 34 procent onder het gemiddelde van de voorgaande vier oogstjaren.

Boeren in heel Andalusië kregen in de lente opnieuw te maken met hoge hitte, gevolgd door een hete en droge zomer, waardoor de hoeveelheid olijven aan de bomen afnam en de olieaccumulatie werd belemmerd.

Zie ook:Updates voor de oogst van 2023

"In wezen was het een iets betere campagne dan de vorige”, vertelde Carmen Crespo, de Andalusische minister van Landbouw, aan Agropopular. "Maar het is waar dat de afgelopen twee campagnes, als gevolg van de droogte, onder het gemiddelde lagen.

Verwacht wordt echter dat sommige provincies in Andalusië het beter zullen doen dan andere.

In Jaén, de grootste olijfolieproducerende provincie in Andalusië, zal deze oogst naar schatting 215,000 ton opleveren, 20 procent meer dan de opbrengst van vorig jaar, maar 46 procent minder dan het gemiddelde van de voorgaande vier oogstjaren.

"Dit jaar hebben we, voor zover we kunnen zien in onze olijfgaard, een productievooruitzichten die iets hoger zijn vergeleken met 2022/23, maar nog steeds ruim onder de gemiddelde productie in een normale situatie”, aldus het kwaliteits- en productieteam van Aires de Jaen vertelde Olive Oil Times.

productie-business-europa-weer een slechte oogst in Andalusië-voorspelde-olijfolietijden

(Foto: Aires de Jaén)

Ze voegden eraan toe dat het bedrijf in 40/2022 23 procent minder olijfolie produceerde dan in een gemiddeld seizoen. De oogst van dit jaar zal naar verwachting in de derde week van oktober beginnen. Het productieteam zegt dat het zich richt op een vroege oogst om de kwaliteit te maximaliseren.

"Aan de andere kant merken we, dankzij de maximale zorg die onze olijfgaard heeft gekregen, bij de eerste tests dat de kwaliteit van het fruit superieur is aan die van voorgaande jaren”, zeggen ze.

"De delicate situatie van de olijvensector zal dit jaar vergelijkbaar zijn met die van vorig jaar, vanwege de productiedaling die we blijven handhaven ondanks de grote vraag”, aldus het team.

Samen met Jaén verwachten de autoriteiten dat de productie van Almería met 20 procent zal herstellen ten opzichte van vorig jaar, tot 13,000 ton, net onder het gemiddelde van 13,232 ton van de voorgaande vier oogstjaren.

Rafael Alonso Barrau, commercieel en exportdirecteur van het in Almería gevestigde bedrijf Oro del Désierto, Vertelde Olive Oil Times dat de olijvenoogst altijd een uitdaging is in het dorre microklimaat van de provincie.

"De oogst ziet er zeer beperkt uit, hoewel er fruit en olie van goede kwaliteit zijn verkregen", zei hij. "Dit jaar worden we geconfronteerd met een zeer complexe oogst vanwege het weer, de prijzen en de markt in het algemeen."

Alonso Barrua noemde de ongewoon hete herfst die Zuid-Spanje ervaart als de belangrijkste uitdaging waarmee hij te maken krijgt als zijn oogst begint.

"Op onze boerderij zullen we alles in oktober oogsten, en andere boerderijen waarmee we samenwerken voor ons tweede merk zullen dat in november doen”, zei hij.


Andalusië Olijfolieproductie
2023/24 Prod. Schatting (T)% Variatie 2022/23% Variatie 2019 – 23 Gem
Almería13,00020-2
Cadiz7,1005-23
Cordova143,0000-37
Granada56,000-1-47
Huelva7,5001-18
Jaen215,00020-46
Malaga31,0002-37
Sevilla78,0000-26
Andalusië550,6007-40.1
Spanje765,36215.3-34.4
Bron: Spaans Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening

De verwachting is dat de olijfolieproductie in de andere zes provincies van Andalusië ongeveer hetzelfde zal blijven. Na Jaén is Córdoba de op een na grootste producerende provincie, met een geschatte oogst van dit jaar van 143,000 ton, ongeveer hetzelfde als vorig jaar en 37 procent onder het gemiddelde van de voorgaande vier oogstjaren.

"De oogst zal min of meer lijken op de vorige, misschien iets meer, maar niet veel”, zegt María Carmen Rodriguez Comino, de verkoopmanager van Almazara de la Subbética, gevestigd in Córdoba, Vertelde Olive Oil Times.

advertentie
advertentie

Ze noemde ook de ongewoon hoge temperaturen als een uitdaging waarmee de coöperatie met 8,000 leden waarschijnlijk te maken zal krijgen als de oogst over een paar weken van start gaat.

"We hebben al een maand zeer hoge temperaturen gehad, meer typisch voor augustus dan voor oktober, dus het is erg moeilijk om in het veld te werken bij bijna 40ºC,” zei ze. "Deze temperaturen zijn natuurlijk niet goed. Als je hoge temperaturen toevoegt aan het gebrek aan water, hebben we het probleem dat de olijven beginnen uit te drogen.”

productie-business-europa-weer een slechte oogst in Andalusië-voorspelde-olijfolietijden

(Foto: Almazara de la Subbética)

Volgens Juan Vilar, strategisch adviseur voor de olijfoliesector en producent gevestigd in Jaén zal de slechte oogst in Spanje waarschijnlijk aanhouden waardoor de olijfolieprijzen verder omhoog gaan.

"Op mondiaal niveau zal de productie 2.4 miljoen ton bereiken, wat een slechter scenario creëert dan vorig jaar”, vertelde hij Olive Oil Times. "Het is een slechter scenario dan vorig jaar omdat we minder olijfolievoorraden hebben dan vorig jaar, terwijl de vraag op ongeveer 2.8 miljoen ton blijft.”

In haar kortetermijnrapport over de landbouwvooruitzichten voor 2023 stelt de Europese Commissie dat de bestaande olijfolievoorraden dit jaar 12 procent lager zijn dan vorig jaar. Nu er in heel Europa weer een slechte oogst wordt verwacht, zal de vraag waarschijnlijk het aanbod blijven overtreffen, waardoor de prijzen onder opwaartse druk blijven staan.

"De wereld mist 400,000 ton olijfolie; de potentiële vraag is veel hoger dan het totale aanbod”, aldus Vilar. "Dit zal betekenen dat je prijsspanningen blijft zien en dat de consumptie verder zal verslechteren.”

Tenzij het continent deze winter overvloedige regen krijgt, voorspelde Vilar dat de prijzen in het land tot ver in 2024 zouden blijven stijgen.

In Andalusië betekenen de stijgende olijfolieprijzen aan de oorsprong vaak dat producenten die olijven van andere telers kopen, ook meer voor die olijven betalen.

"Voor de aankoop van olijven van gecontracteerde boerderijen is het een ongunstige situatie vanwege de hoge aankoopprijs die moet worden geboden”, aldus Alonso Barrua. "We begrijpen dat bij een productiedaling van 50 procent de prijs onvermijdelijk zal verdubbelen, maar financieel gezien is het complex in de huidige situatie en kan de verkoop tegen hogere prijzen behoorlijk lijden."

"Hetzelfde gebeurt in de hele keten waar, als gevolg van de hoge prijs bij herkomst, de marges kleiner worden, en dat zal bij de verkoop zeker ook het geval zijn," voegde hij eraan toe.

In een gemiddeld oogstjaar is Andalusië verantwoordelijk voor ongeveer driekwart van de jaarlijkse Spaanse olijfolie-export. Bedrijven die sterk afhankelijk zijn van de export zeggen dat ze de vraag zien afnemen omdat de mondiale prijzen voor olijfolie in de detailhandel ook stijgen.

"Prijsinstabiliteit en voortdurende prijsstijgingen zorgen voor problemen en klantenverlies”, aldus Rodriguez Comino. "Vooral in het buitenland waar ze de situatie niet goed begrijpen, en dat zorgt voor verlies van klanten.”

Het productieteam en Aires de Jaén zeiden echter dat de Spaanse consumenten zeer loyaal bleven en ondanks de stijgende prijzen in eigen land geproduceerde olijfolie kochten.

"De binnenlandse consumptie is niet beïnvloed; de nationale markt bestaat uit consumenten die loyaal zijn aan deze fundamentele pijler van het mediterrane dieet”, concludeerden zij. "Integendeel, de nieuwe opkomende internationale markten van de afgelopen decennia hebben hun consumptie lichtjes teruggeschroefd door de stijgende prijzen.”



deel dit artikel

advertentie
advertentie

Gerelateerde artikelen